W Przedszkolu nr 12 im. Bajkowej Przygody w Mikołowie dążymy do tego, aby każde dziecko mogło rozwijać swoje talenty, pasje oraz umiejętności w atmosferze wzajemnego szacunku, akceptacji i miłości. Naszym celem jest przygotowanie dzieci do kolejnych etapów edukacji, kształtowanie postaw społecznych, emocjonalnych oraz fizycznych w duchu współpracy i szacunku dla innych.

 

1. Cele przedszkola:

  • Wszechstronny rozwój dzieci:
    Naszym celem jest wspieranie dzieci w rozwijaniu umiejętności poznawczych, emocjonalnych, społecznych i fizycznych. Przedszkole stawia na rozwój kreatywności, wyobraźni oraz zdolności twórczych dzieci poprzez zabawy edukacyjne, sztukę, muzykę, ruch i zabawę.

  • Przygotowanie do szkoły:
    Przedszkole przygotowuje dzieci do przyszłej edukacji szkolnej, rozwijając umiejętności społeczne, takie jak współpraca w grupie, rozwiązywanie konfliktów, przestrzeganie zasad oraz samodzielność.

  • Edukacja i wychowanie w duchu wartości:
    Kształtowanie postaw prospołecznych, szacunku dla innych, odpowiedzialności, poszanowania różnic i akceptacji wobec siebie i innych. Promowanie wartości takich jak empatia, odpowiedzialność i współpraca.

  • Rozwój fizyczny i zdrowotny:
    Przedszkole dba o zdrowie dzieci, organizując zajęcia fizyczne, naukę o zdrowym stylu życia, higienie osobistej oraz odpowiedniej diecie. Wprowadzamy dzieci w świat aktywności fizycznej poprzez zabawy ruchowe, gry sportowe oraz spacery.

  • Wspieranie dzieci z niepełnosprawnościami:
    Przedszkole zapewnia specjalistyczną opiekę i wsparcie dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności (np. z opóźnionym rozwojem mowy, z autyzmem, z problemami sensorycznymi). Działamy na rzecz integracji dzieci z niepełnosprawnościami z ich rówieśnikami.


2. Zakres działalności przedszkola:

  • Edukacja przedszkolna:
    Oferujemy program edukacyjny zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, dostosowany do potrzeb dzieci w wieku 3-6 lat. Program obejmuje zajęcia z zakresu matematyki, języka polskiego, nauk przyrodniczych, muzyki, plastyki, religii oraz języków obcych (j. angielskiego).

    Realizujemy programy oraz wprowadzamy innowacje pedagogiczne w roku szkolnym 2024/2025 realizujemy następujące:
  • PNPC-Piękna Cała Polska Nasza- program ogólnopolski. Celem projektu jest: kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.
  • "Ja i moje emocje" program własny nauczycielki Agnieszki Tomczyk. Celem programu jest: rozwijanie umiejętności nazywania emocji i radzenia sobie z trudnymi emocjami, rozwijanie umiejętności społecznych.
  • Kubusiowi Przyjaciele Natury"- program ogólnopolski. Celem programu jest rozwijanie wiedzy przyrodniczej.
  • Z Darami Natury Świat nie jest ponury"- ogólnopolski projekt ekologiczno-plastyczny edukacyjny. Celem którego jest: kształtowanie postaw proekologicznych.
  • Klub Zdrowego Przedszkolaka- program Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Celem którego jest: promowanie zdrowego stylu życia.
  • ZUMBA KIDS-zapewnienie dzieciom dobrej zabawy oraz aktywności fizycznej przy jednoczesnym rozwijaniu dyscypliny oraz pamięci
  • Dziecięca matematyka- program E.Gruszczyk-Kolczyńskiej. W przedszkolu edukacja matematyczna odbywa się poprzez zabawę. Zajęcia wypełnione są ciekawymi grami, zadaniami.
  • Glottodydaktyka- Program nauki czytania i pisania B.Racławskiego. Wczesne stymulowanie dzieci do nauki, poznawania świata. Glottodydaktyka rozwija w dziecku miłość do języka i matematyki, do świata wiedzy.
  • "JOGA"-wg programu Agnieszki Lasoty- korygowanie wad postawy i zapobieganiu ich powstawaniu, poprawa koncentracji i umiejętności skupienia uwagi, kształtowanie cierpliwości.
  • " Witaminki" projekt "Bliżej Przedszkola": promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Zachęcanie do spożywania różnorodnych potraw bogatych w warzywa i owoce.
  • "Plastuś wesoły zaprowadzi nas do szkoły" -projekt edukacyjny. Kształtowanie pozytywnych cech charakteru, zainteresowań czytelniczych, wprowadzenie w świat wartości uniwersalnych, rozwijanie zdolności poznawczych.

Realizujemy innowacje pedagogiczne:

"Akcja improwizacja" celem innowacji jest kształtowanie kompetencji emocjonalno-społecznych.

"Uczę się ładnie mówić" celem innowacji jest kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w od strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej. Utrwalenie prawidłowego toru oddechowego wśród dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych.

"Kodowanie na dywanie" celem innowacji jest zdobywanie umiejętności programowania mające na celu rozwijanie zdolności matematycznych ale głownie umiejętność logicznego myślenia.

  • Zajęcia specjalistyczne:
    W przedszkolu organizowane są zajęcia rozwijające zdolności i zainteresowania dzieci, takie jak zajęcia logopedyczne, terapeutyczne, korekcyjno-kompensacyjne, artystyczne (plastyka, muzyka), a także zajęcia ruchowe i sportowe, możemy pochwalić się zajęciami ZUMBA KIDS, JOGA wg programu Agnieszki Lasoty. Prowadzimy również zajęcia rozwijające umiejętności społeczno-emocjonalne, takie jak edukacja w zakresie rozwiązywania konfliktów czy praca z emocjami.

  • Na szczególną uwagę zasługują zajęcia TUS-Trening Umiejętności Społecznych oraz realizacja programu profilaktycznego zdrowia psychicznego dzieci "PRZYJACIELLE ZIPPIEGO", w miesiącu listopad w Naszym Przedszkolu cyklicznie realizujemy kampanię 19 DNI PRZECIW PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI.

    W tym roku szkolnym tj. 2024/2025 Kampania 19 DNI 2024 odbywa się pod hasłem: Ej, to nie jest żart. To jest przemoc!. Celem kampanii jest edukacja, wspólne działanie i uwrażliwianie na problem przemocy wobec i wśród dzieci i młodzieży. Tegoroczne hasło ma zwrócić uwagę na formy przemocy, które często są lekceważone lub usprawiedliwiane jako „żarty”. Kolor pomarańczowy i wstążka to ostrzegawcze symbole kampanii – codziennie będziemy przypominać, że przemoc nie jest śmieszna i zawsze ma swoje konsekwencje. Cały personel Przedszkola jest zaangażowany w akcję co wyraża noszeniem pomarańczowej wstążki. 

  • Realizujemy w roku szkolnym 2024/2025 LOGOPEDYCZNE programy oraz projekty edukacyjne takie jak: "To się w głowie mieści", ogólnopolskie Projekty Edukacyjne: "Alfabet logopedyczny", "Język za zębami".

  • Pan Psycholog prowadzi PROFILAKTYCZNE zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Psycholog Tomasz został przeszkolony z Metody: Kids'Skills – Dam radę! I I'm proud of You - Jestem z Ciebie dumny, metoda ta została stworzona przez fińskiego psychiatrę dr Bena Furmana i charakteryzuje się wysoką skutecznością w procesie zdobywania pożądanych umiejętności przez dzieci. Dzieci chętniej uczą się nowych umiejętności niż przyjmują informację, że są do niczego i muszą pozbyć się problemu. "Dam Radę!" z powodzeniem może być  stosowana w terapii dzieci od ok. 3 roku życia. "Dam Radę!" może być wykorzystywana  także do wspierania prawidłowego rozwoju zdrowych dzieci. 
  • Integracja z dziećmi z niepełnosprawnościami:
    W ramach działalności przedszkola realizujemy zajęcia terapeutyczne oraz dostosowane ścieżki edukacyjne dla dzieci z różnymi potrzebami specjalnymi, wspierając ich integrację z grupą i rozwój indywidualny.

  • Edukacja ekologiczna:
    Kładziemy duży nacisk na wychowanie ekologiczne, uczymy dzieci szacunku do przyrody, dbania o środowisko oraz promujemy zdrowy tryb życia i aktywność na świeżym powietrzu.


3. Metody pracy:

W przedszkolu stosujemy różnorodne metody pracy, które są dostosowane do wieku i potrzeb dzieci:

  • Metoda projektu:
    W ramach tej metody dzieci uczestniczą w realizacji tematów projektowych, które obejmują różnorodne dziedziny (np. projekt "Moja rodzina", "Świat zwierząt" lub "Bezpieczna droga do przedszkola"). Dzieci uczą się współpracy, badania świata wokół siebie, podejmowania działań twórczych.

  • Metoda Montessori:
    W przedszkolu stosujemy elementy metody Montessori, które pozwalają dzieciom na samodzielne odkrywanie i naukę, korzystając z odpowiednich materiałów edukacyjnych i przestrzeni, która sprzyja ich samodzielności i koncentracji.

  • Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne:
    Metoda ta sprzyja rozwojowi motoryki dużej i małej dzieci, integracji sensorycznej oraz poprawie komunikacji i relacji międzyludzkich.

  • Metody aktywne i twórcze:
    Dzieci biorą udział w różnorodnych zajęciach artystycznych, takich jak malowanie, rysowanie, teatr, taniec, które rozwijają wyobraźnię i zdolności twórcze.

  • Edukacja matematyczna E. Gruszczyk- Kolczyńskiej

  • Nauka czytania wg B. Rocławskiego ,,Glottodydaktyka”

  • Pedagogika Zabawy- KLANZA

  • Ruch Rozwijający W. Sherborne

  • Ćwiczeń gimnastycznych C. Orffa, Labana, Kniessów

  • Drama

  • Techniki C. Freneta


4. Współpraca z rodzicami:

Nasze przedszkole stawia na ścisłą współpracę z rodzicami. Organizujemy regularne spotkania z rodzicami, dni otwarte, warsztaty edukacyjne oraz zebrania, na których omawiamy postępy dzieci, ich potrzeby, a także różne kwestie związane z wychowaniem i edukacją.


5. Oferta dla dzieci z niepełnosprawnościami:

Przedszkole publiczne stwarza dzieciom z niepełnosprawnościami warunki do pełnego rozwoju. Zajęcia są dostosowane do indywidualnych potrzeb, a nauczyciele i specjaliści (logopeda, psycholog, terapeuta zajęciowy) zapewniają odpowiednie wsparcie. Dzieci z niepełnosprawnościami uczestniczą w zajęciach z rówieśnikami, co sprzyja ich integracji i rozwojowi społecznemu.


 

Przedszkole nr 12 w Mikołowie to miejsce, które wspiera rozwój dzieci w duchu miłości, szacunku i odpowiedzialności. Nasza placówka oferuje różnorodne formy edukacji, które pozwalają na wszechstronny rozwój dziecka, zapewniając mu optymalne warunki do nauki, zabawy i odkrywania świata.

Przeprowadzamy na terenie naszej placówki akcje charytatywne

Uczestniczymy w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach. Jesteśmy również organizatorami np:

- Konkurs taneczny dla dzieci z Mikołowskich przedszkoli-przy współpracy z Miejską Biblioteką

- Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna.

 Organizujemy wg  kalendarza- uroczystości i spotkania :

    a)  przedszkolne: ,,Pasowanie na Przedszkolaka”, ,,Bal jesienny”, ,,Dzień Górnika”, ,,Mikołajki”, ,,Jasełka”, ,,Dzień Babci i Dziadka”, ,,Bal  Karnawałowy Przebierańców”

    b)  kulturalne: teatrzyki, poranki muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi

    c) prozdrowotne: spotkania z przedstawicielami zawodów medycznych- ratownik medyczny.

    d) kształtujące poczucie bezpieczeństwa i umiejętności zachowania się w trudnych sytuacjach: spotkania z przedstawicielami służb mundurowych: policja, straż pożarna, pogotowie.

Współpracujemy z Rodzicami i środowiskiem lokalnym (wszystkie działania podejmujemy w trosce o tworzenie bardzo dobrego klimatu, ponieważ to on wpływa na uznanie przedszkola przez dzieci, rodziców i środowisko):

     a) współpraca z rodzicami :

  • zebrania grupowe i indywidualne; konsultacje dla rodziców

  • założona została w szatni gazetka, gdzie udostępniane są ciekawe artykuły zawierające praktyczne wskazówki dotyczące rozwoju ich pociech, dyplomy dzieci uzyskane w konkursach plastycznych;

  • ,,Pasowanie na przedszkolaka”- uroczystość mająca na celu udział w tworzeniu tradycji placówki;

  • Zajęcia otwarte dla rodziców;

  • ,,Spotkania Bożonarodzeniowe” i ,,Jasełka” we wszystkich grupach wiekowych, ,,Dzień Mamy" ,,Dzień rodziny";

  • zaangażowanie rodziców do sponsorowania pomocy dydaktycznych dla przedszkola ;

     b) współpraca ze środowiskiem lokalnym

 Nasze przedszkole bierze udział akcji społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem tej akcji jest:

  • głośne czytanie bajek przez rodziców, obsługę przedszkola i nauczycielki;

  • stwarzanie nawyku codziennego czytania dzieciom;

  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych przedszkolaków;

  • kształtowanie samodzielnego myślenia i wyobraźni dzieci.

Godziny otwarcia

Przedszkole czynne: codziennie z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt
w godzinach od godz. 6:00 do 17:00.

Sekretariat czynny: codziennie z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt 
w godzinach od godz. 7:00 do 16:00.

 

Dane kontaktowe

Przedszkole nr 12 w Mikołowie,
ul. Słowackiego 18

Główne przedszkole:
Tel. 32 226 02 08

Email: info@p12.mikolow.eu

Orły Edukacji

Przedszkole nr 12 im. "Bajkowej Przygody" - Mikołow