PROCEDURA ANTYSMOGOWA
POSTĘPOWANIE W CZASIE ZWIĘKSZONEJ EMISJI SMOGU W PLACÓWCE
Preambuła
Z uwagi na fakt, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje szereg negatywnych skutków zdrowotnych, zwłaszcza dla dzieci w wieku przedszkolnym, w celu ograniczenia ryzyka zachorowań dzieci i ich problemów zdrowotnych w związku z oddychaniem powietrzem o złej jakości wprowadza się następującą procedurę antysmogową.
§ 1
Postanowienia ogólne
Przedszkole jako instytucja oświatowa zobowiązana jest do zapewnienia bezpiecznych warunków nauki i opieki swoim podopiecznym, w tym również do sprawdzania stanu jakości powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz, w miejscach gdzie przebywają dzieci.
§ 2
Wskazania koordynatora
Dyrektor wyznacza spośród pracowników jednostki koordynatora ds. czystości powietrza, który swoją funkcję sprawuje nieodpłatnie.
§ 3
Zadania koordynatora
Do zadań koordynatora należą:
-
Codzienne sprawdzanie w godzinach porannych oraz w porze obiadowej stanu jakości powietrza za pomocą:
-
Strony www. Powietrze.gios.gov.pl,
-
Aplikacji mobilnych,
-
Wskazań mobilnego pyłomierza;
-
Informowanie nauczycieli o wynikach wskazań za pośrednictwem ustnego poinformowania w każdej grupie oraz za pośrednictwem tablicy informacyjnej znajdującej się w miejscu powszechnie dostępnym, także dla rodziców dzieci,
-
W przypadku stwierdzenia naruszenia niniejszej procedury przez pracownika – niezwłocznie informowanie o tym dyrektora placówki.
§ 4
Obowiązki pracowników
-
W Przypadku stwierdzenia bardzo dobrego lub dobrego stanu jakości powietrza dozwolone jest przebywanie dzieci na zewnątrz bez ograniczeń, gdyż warunki sprzyjają wszelkim formom aktywności na wolnym powietrzu.
-
W przypadku stwierdzenia umiarkowanej jakości powietrza zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla dzieci, dlatego zaleca się przebywanie na powietrzu w wymiarze umiarkowanym.
-
W przypadku stwierdzenia dostatecznej jakości powietrza należy ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum, gdyż stan ten stanowi zagrożenie dla zdrowia dzieci oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne.
-
W przypadku stwierdzenia złej lub bardzo złej jakości powietrza, z uwagi na konieczność unikania przebywania na wolnym powietrzu, zabrania się dzieciom wychodzenia na zewnątrz.
-
Zabrania się otwierania okien i wietrzenia sal w przypadku złej lub bardzo złej jakości powietrza.
§ 5
Obowiązki dyrektora
-
Dyrektor jest zobowiązany do realizowania obowiązków natury edukacyjnej, w szczególności do przeszkolenia pracowników w temacie realizacji standardów zachowania w sytuacjach smogowych oraz poprawienia stanu wiedzy na temat smogu i zagrożeń zdrowotnych z tym związanych.
-
Dyrektor za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeśli jakość powietrza jest bardzo zła. O podjętej decyzji rodzice powinni zostać poinformowani w trybie natychmiastowym.